Kup quada i odlicz pełen VAT - 🕿 (+48) 515 122 959

Serwis quada – przygotuj samodzielnie swego quada na wiosnę

2022-03-25

Mijające zimno, lekki ciepły wietrzyk, słońce za oknem i chwila wolnego czasu sprawiają, że budzi się w nas chęć do działania i przeżywania przygód na świeżym powietrzu. To właśnie ten moment, gdy wielu zapalonych miłośników quadów rusza w teren na pierwsze wyprawy w sezonie. I nic dziwnego, że każdy z nas zastanawia się w jaki sposób przygotować swojego quada do drogi, by działał bez zarzutów, podczas gdy my rozkoszujemy się przyjemnością z jazdy. Oto kilka porad, które sprawią, że Twój quad odezwie się cichym pomrukiem miłym dla ucha.


Pierwszą czynnością, którą należy wykonać to ogólna ocena stanu pojazdu. Obejdź quada dookoła, sprawdź czy nie poluzowały się żadne części oraz czy nie widzisz pęknięć w karoserii. Jeśli po oględzinach uznasz, że coś zwisa z quada, dokręć to. Odstające elementy mogą oderwać się podczas jazdy, zranić Cię lub pasażera.


Sprawdź stan płynów. Odpowiedni poziom olej to ważna sprawa – zatarcie silnika grozi jego zniszczeniem, a wymiana na nowy jest bardzo kosztowna. Lepiej uniknąć takiej sytuacji dolewając odrobinę płynu. Tym, którzy nie zrobili tego wcześniej, zalecamy także wymianę starego oleju i nalanie nowego. Stary olej jest gęstszy i posiada drobne zanieczyszczenia z silnika, dlatego dobrze na początku sezonu wlać nowy by silnik lepiej pracował i był odpowiednio nasmarowany. W końcu przed Twoim quadem dużo wyzwań i niejedna trudna droga do pokonania. Nie tylko stan oleju w silniku powinien Cię zainteresować, ale również płyn hamulcowy. W zależności od potrzeb wymień lub uzupełnij braki.

Oprócz sprawdzenia poziomu płynu hamulcowego obejrzyj również dokładnie przewody hamulcowe. Sprawdź czy nie są przetarte i nie należy ich wymienić. Hamulce pełnią bardzo ważną rolę w quadzie – rozpędzając się do 90 km/h ważne jest by móc szybko zahamować.


Uruchom silnik i sprawdź czy wszystkie światła działają prawidłowo. Reflektory zapewniają bezpieczeństwo na drodze – pozwalają na jej oświetlenie, jak i pokazują Twoją pozycję na drodze.


Sprawne przewody to jedno, drugie to opony w dobrym stanie. Pokonując teren quadem niejednokrotnie przejeżdżasz po miejscach, gdzie samochodem osobowym nie wjedziesz. Strome zbocza, błotniste nawierzchnie czy piaszczyste bezdroża wymagają opon z dobrze zachowanym bieżnikiem. Starty bieżnik nie sprawdzi się w off-roadowym terenie, dlatego jeśli zauważysz, że bieżnik w twoim quadzie zużył się wymień opony na nowe.


Gdy już sprawdzisz stan swojego quada, zmienisz płyny, dokręcisz luzy to czas zająć się jego wyglądem. Zetrzyj kurz z powierzchni quada, użyj przy tym środków do pielęgnacji quada (np. RD Moto Cleaner Universal spray lub Nabłyszczacz RD Moto Shiner). Quad nie pozostanie czysty na długo, jednak ta chwila, kiedy wygląda jakby wyjechał prosto z salonu jest bezcenna.


Samoocena stanu quada jest bardzo ważna, dlatego sprawdzaj swój pojazd ATV po każdej jeździe. Dodatkowo przegląd w profesjonalnym serwisie quadów da Ci pewność czy podejmowane przez Ciebie działania były prawidłowe. Pozwoli także na znalezienie usterek, których do tej pory nie wyłapiesz. Umiejętność samodzielnego naprawienia quada jest bardzo przydatna, jednak pamiętaj, że nie każdy musi się na wszystkim znać i czasami można skorzystać z pomocy specjalistycznego serwisu naprawiającego quady – zwłaszcza gdy nie masz czasu by samodzielnie naprawić quada.