Kup quada i odlicz pełen VAT - 🕿 (+48) 515 122 959

Quad kontra traktor rolniczy

2022-03-01

Quad zdecydowanie różni się od ciągnika rolniczego i wie to każdy posiadacz quada i traktora. Jeden mały, drugi duży, jednak dobrana z nich para. Uzupełniają się nawzajem i sprawiają, że mając oba pojazdy nie zrezygnujesz z żadnego. Po co jednak rolnikowi quad, skoro ma traktor rolniczy o znacznie większej mocy i dużych gabarytach, którym można przewieźć ciężki ładunek? Na pierwszy rzut oka traktor rolniczy wydaje się wystarczający, jednak przekonamy Cię, że mając oba pojazdy zyskasz znacznie więcej.


Po pierwsze spalanie


Ceny paliwa stale rosną, co wiąże się z wyższymi kosztami utrzymania ciągnika rolniczego. Duże gabaryty wymagają znacznie większej ilości paliwa niż w przypadku quada – ten niewielkich rozmiarów pojazd pali znacznie mniej nie tylko ze względu na swoją wielkość, ale również dzięki zastosowanym w nim rozwiązaniom. Użycie elektronicznego wtrysku paliwa zapewnia odpowiednie dozowanie mieszanki paliwowej, dzięki czemu spalanie w quadzie jest na niskim poziomie przy zachowaniu dużej wydajności pojazdu.


Po drugie oszczędność


Oszczędność związana z posiadaniem quada wiąże się, oprócz z oszczędnością wynikającą z mniejszego zapotrzebowania na paliwo, również z innymi kosztami. Sam zakup nowego quada jest kilkukrotnie mniej kosztowny niż w przypadku zakupu ciągnika rolniczego. Do tego części zamienne i sama naprawa quada wymagają mniejszych nakładów, jak np. w przypadku quada Polaris Sportsman 570 EPS. Z założenia quad wykonany został tak, by jak najlepiej działać przy jednoczesnym minimalizowaniu komponentów do niezbędnego minimum, dzięki czemu uzyskano wytrzymały pojazd łatwy do naprawy.


Po trzecie szybkość przemieszczania się


Poruszając się quadem bez trudu rozwiniesz maksymalną prędkość na prostym odcinku. Jeśli uznasz, że fabrycznie ustawiona prędkość maksymalna jest dla Ciebie za wolna, zawsze możesz udać się do serwisu na jej zwiększenie poprzez zmianę modułu prędkości. Dzięki temu quadem pojedziesz znacznie szybciej. Co ważne, prędkość fabryczna jest wystarczająca do jazdy po mieście czy w terenie, jednak dla tych, którzy chcieliby zażyć trochę adrenaliny i poczuć większy pęd przewidziano możliwość modyfikacji. Szybkość przemieszczania się to nie tylko liczba kilometrów na godzinę na liczniku, ale również rzeczywista ilość przejechanych kilometrów w danym czasie umożliwiająca jak najszybsze dotarcie do wyznaczonego miejsca.

Po czwarte gabaryty


Ciągnik rolniczy jest znacznie większy od quada. Bez trudu wjedzie na pole czy łąkę, ale niestety nie zmieści się w niskich pomieszczeniach czy będzie miał trudności z pokonaniem wąskich tras. Stąd doskonałym rozwiązaniem jest quad. Dzięki kompaktowym rozmiarom wjedziesz nim do stodoły czy obory i rozwieziesz paszę dla zwierząt czy przewieziesz snop siania. Zaczepiając pług do quada możesz wykorzystać go do nagarniania paszy czy czyszczenia podłoża. Po podczepieniu przyczepki do quada zapakujesz do niej dodatkowe rzeczy, takie jak np. narzędzia, grabie, piły. Quad to także dobre rozwiązanie dla osób posiadających las i wycinających drzewa. Ze względu na niską wysokość zmieści się pod konarami drzew i przejedzie pomiędzy drzewami znajdującymi się w niedalekiej od siebie odległości. Ciągnik rolniczy, jako wysoki pojazd, już dawno by się zatrzymał. Dzięki osłonom dłoni na quada twoje ręce będą chronione przed uderzeniem gałęziami drzew. Po ścięciu drzewa możesz podczepić je do wyciągarki i wyciągnąć na drogę, skąd załadujesz je już na dużą przyczepę ciągnika, jeśli masz do przewiezienia dużą ilość drewna lub na mniejszą podczepioną do quada. To doskonały przykład współpracy tych dwóch pojazdów. Warto? Warto!


Po piąte wszędołaz


Wszędołaz to doskonałe określenie na quada. Wjedzie praktycznie wszędzie. Nie tylko do niskich i wąskich pomieszczeń, ale również na błotniste tereny. Tam gdzie duży i ciężki traktor się zakopie i nie da rady ruszyć, tam świetnie sprawdzi się mały i lekki quad. Dzięki niższej wadze, quad nie będzie niszczył tak mocno terenu po którym jedzie jak traktor rolniczy. Mając ładne i zadbane podwórko na pewno wolisz zostawić je w dobrym stanie na dłużej. Przy deszczowej pogodzie koła ciągnika rolniczego pozostawią głębokie koleiny, które utrudniają poruszanie się samochodom osobowym. Dlatego jeśli nie musisz, pozostaw traktor rolniczy w stodole i rusz quadem. Podłączając do niego kosiarkę skosisz trawę, a dzięki pługowi zimą odśnieżysz drogę.


Po szóste ilość miejsca


Quada znajdziesz w wersji jednoosobowej (np. Quad Segway Snarler AT6 S T3b) lub dwuosobowej (np. Quad Segway Snarler AT6 L T3b), bardziej przestronnej, pozwalającej na wygodną jazdę we dwie osoby. Dzięki temu możesz nim wyruszyć w podróż z drugą osobą do pomocy. Gdzie jeszcze przyda się quad? Otóż quad doskonale sprawdzi się także przy wypędzaniu bydła na pastwisko. Zamiast iść piechotą lub jechać rowerem możesz wsiąść na ten czterokołowiec i ruszyć za trzodą popędzając ją na oddalone od obory pastwisko. Nie masz zabudowanej kabiny, więc szybko zareagujesz na oddalającą się od stada krowę – możesz dogonić ją quadem lub prędko zeskoczyć z pojazdu i pobiec na uciekinierem. Jazda za trzodą ciągnikiem rolniczym wyglądałaby dość dziwnie i do tego nie dawałaby swobody ruchu. Plus dla quada!


Po siódme odpoczynek


Po ciężkiej pracy należy Ci się odpoczynek. Wybierz się na łono natury na quadzie i podziwiaj widoki. Załaduj trochę drewna i przygotuj ognisko. Weź udział w rajdzie na quadzie, pokonaj strome podjazdy, piaszczyste i błotniste tereny. Jedź na spotkanie ze znajomymi lub na zakupy. Wypocznij! To jak to zrobisz zależy od Ciebie. Jedno jest pewne – na quadzie nie zabraknie Ci atrakcji. Pozostaw ciągnik rolniczy w domu i rusz na quada!


Quad to uzupełnienie ciągnika rolniczego. Żaden z nich nie jest gorszy. Oba mają szerokie zastosowanie i doskonale sprawdzają się razem w pracy. Nie rezygnuj z nich, po prostu połącz ich siłę, moc i zastosowanie i ciesz się szerokim spektrum jakie dają!