Wyciągarka w quadzie – przydatna rzecz czy zbędny gadżet?
Każdy posiadacz quada marzy o tym by zdobywać nieznane i osiągać jak najlepsze wyniki pokonując swoje dotychczasowe osiągnięcia. Aby móc to urzeczywistnić wyposaża swojego quada w różnego rodzaju akcesoria – w tym w wyciągarkę. Czym jest wyciągarka i do czego może służyć, że tak chętnie sięgają po nią zawodowi kierowcy, jak i amatorzy off-roadowych przygód? Czy jest jedynie ich chęcią podniesienia prestiżu posiadanego pojazdu czy może bardzo przydatną rzeczą, która sprawdzi się w niejednej sytuacji?
Poruszanie się quadem po trudnym do przejechania terenie wymaga nie lada doświadczenia i umiejętności. Często są to tereny pagórkowate, przez które przejechanie zwykłym pojazdem jest niemożliwe – nawet poruszanie się po nich quadem jest utrudnione. Strome wjazdy niejednokrotnie uniemożliwiają podjechanie pod górę, a brak utartych dróg powoduje, że należy poszukiwać innych rozwiązań pozwalających na przejechanie wyznaczonej trasy.
Pojawiające się na szlakach trudności są wyzwaniem, które zachęcają wielu miłośników quadów do poszukiwania sposobów ich przezwyciężenia. Jednym z nich jest zamontowanie wyciągarek. Te niezwykle przydatne akcesoria sprawdzą się w wielu wymagających sytuacjach.
Błotniste tereny
Najczęściej spotykane zjawisko, podczas którego wykorzystywana jest wyciągarka to konieczność wyciągnięcia pojazdu, który ugrzązł w grzęzawisku i nie jest w stanie się z niego wydostać. Pomimo napędu na cztery koła i mocnemu silnikowi niejednokrotnie nie jesteśmy w stanie wydostać quada z błota. Wtedy z pomocą przychodzi nam wyciągarka. Montując wyciągarkę w pojeździe możemy zaczepić jej koniec o drzewo lub inny przedmiot mocno trzymający się ziemi i włączając silnik wyciągarki wydobyć nasz pojazd. Poszukując wyciągarki stosujmy się do zasady, że maksymalny uciąg wyciągarki powinien być około 1,5 razy większy niż całkowita masa pojazdu, który będziemy wyciągać. Trzymając się tej zasady powinniśmy wybrać odpowiednią dla siebie wyciągarkę. Przykładowo osoby posiadające quada Polaris Sportsman XP 1000 o wadze 374 kg i chcące kupić do niego drugą nową wyciągarkę powinny poszukać wyciągarki z minimalną siłą uciągu rzędu 561 kg. Jest to wartość minimalna, jednak chcąc dobrać jak najlepszy sprzęt należy zastanowić się nad większą siłą uciągu – i tu dobrą opcją jest wyciągarka, która została już dodana do quada – wyciągarka Polaris 2500 lb o sile uciągu 2500 lb (1134 kg). Sprosta ona nawet najbardziej wymagającym wyprawom przeprawowym.
Wyciągarka przyda się także podczas holowania. W przypadku zepsucia się pojazdu możemy zaczepić linę wyciągarki do innego pojazdu i w ten sposób przetransportować naszego quada lub inny pojazd w miejsce, z którego zabierzemy go lawetą lub dokonamy naprawy.
Wjazd pod górę
Wyciągarki coraz częściej spotykane są w przypadku pojazdów wykorzystywanych do pokonywania trudnego terenu – zwłaszcza w przypadku przeprawowych pojazdów. Pozwalają na pokonanie stromych odcinków tras, których w normalnych okolicznościach nie da się przejechać. Długość liny w wyciągarce jest ograniczona i często wjazd na samą górę za jednym przypięciem jest niemożliwy. Wówczas warto skorzystać z liny na tzw. przepinki. Technika ta wymaga opanowania kilku ważnych kwestii dotyczących „wspinaczki” pojazdu, by bezpiecznie dotrzeć na szczyt.
Dla tych co nie wiedzą jeszcze czym jest przepinka najlepiej podać przykład alpinisty, który podczepia się do skał liną i po dojściu do nowego miejsca przepina linę – zwija ją i zaczyna przypinać w nowym, wyższym miejscu. Tak samo jest z quadem. Wybierając sposób na przepinkę powinniśmy znaleźć jak najlepszy punkt odniesienia, do którego możemy przypiąć linę wyciągarki, np. drzewo. Po wciągnięciu quada na odpowiednią wysokość, musimy go zabezpieczyć przed zsunięciem się w dół nim odczepimy linę i zaczepimy ją w drugim miejscu by podciągnąć się wyżej. Pamiętajmy by nie wciągać quada tuż pod samo miejsce, do którego przypięta jest lina. Powinniśmy zostawić odstęp po to by móc bez większych problemów ominąć tak powstałą przeszkodę i móc dalej się „wspinać” przeczepiając linę wyciągarki do nowego miejsca.
Nie jest to łatwe zadanie. Pojazd, który chcemy wciągnąć pod górę waży sporo kilogramów, do tego dochodzi waga osoby jadącej quadem (dlatego lepiej wówczas zsiąść z quada) i całego sprzętu zabranego w trasę. Podczas wciągania quada lina może pęknąć i pojazd stoczy się w dół. Z tego względu osobom, które chcą wykorzystywać wyciągarki do bardziej ekstremalnych wypraw, polecane są wyciągarki ze stalową liną, jak np. wspomniana wcześniej wyciągarka Polaris 2500 lb lub wyciągarka Comeup Cub 4 4000 lb, które są bardziej odporne na przetarcia oraz wysokie temperatury niż w przypadku wyciągarek z liną syntetyczną, dlatego spiszą się w miejscach gdzie lina często styka się z inną powierzchnią.
Przy pokonywaniu wzniesień dużą rolę odgrywa nasza wiedza i doświadczenie. Postępując rozważnie można śmiało wjechać pod górę wykorzystując wyciągarkę. Pamiętajmy jednak o zachowaniu zasad bezpieczeństwa i sprawdźmy czy za nami nie znajdują się inne osoby, na które mógłby spaść quad w przypadku zerwania liny. I najważniejsze – nie owijajmy liną wyciągarki rąk, bo to może źle się skończyć.
Praca
Wyciągarki służą nie tylko do wyciągania pojazdów z opresji, ale i doskonale sprawdzają się w różnego rodzaju pracach. Szczególnie przydatne są np. w leśnictwie do wyciągania powalonych drzew leżących w środku lasu. Pozwalają na przesuwanie ciężkich przedmiotów, które trudno jest ruszyć ręcznie, a przy użyciu mocnego silnika i sprawnej wyciągarki nie stanowi to większego problemu i nie zajmuje dużo czasu.
Do wyciągarek podłączymy również wiele sprzętów, w które wyposaża się quad by był bardziej użyteczny. Takim przykładem są pługi, którymi sterowanie odbywa się za pomocą podczepionej do nich wyciągarki. Wówczas kierowca może wykonywać swoją pracę z pozycji siedzącej za kierownicą i używając sterownika wyciągarki zająć się swoją pracą.
Wyciągarki wykorzystywane są w różnorodnych pracach – o ograniczeniu ich stosowania decyduje jedynie ludzka wyobraźnia. Odmianą wyciągarek z liną stalową są wyciągarki z liną syntetyczną, które są bardziej polecane osobom poszukującym wyciągarek wygodnych w użyciu. Przykładem wyciągarki z liną syntetyczną jest np. wyciągarka Polaris 3500 lb lub wyciągarka Comeup Cub 3s 3000 lbs. Wyciągarki z liną syntetyczną są lżejsze niż z liną stalową. Syntetyczna lina jest miękka i przyjemna w dotyku, dlatego nie kaleczy rąk. Nie plącze się i nie jest tłusta od oleju stosowanego podczas konserwacji jak w przypadku liny stalowej. Zdecydowanie łatwiej się ją rozwija i zwija, a siła zrywająca jest wyższa. Niestety do wad liny syntetycznej zaliczyć należy łatwiejsze przecieranie się o ostre krawędzie i małą odporność na wysoką temperaturą – podczas hamowania silnik wyciągarki może nagrzać się do takiego stopnia, że może dojść do stopienia się liny syntetycznej i jej przerwania. Także używanie liny syntetycznej zimą wiąże się z odpowiednim dbaniem o nią – po zwinięciu mokrej liny, zamarza i trudno jest ją potem rozwinąć.
Wyciągarki w pojazdach ATV i UTV są bardzo przydatną rzeczą. Pozwalają na wyciągnięcie pojazdu z niejednej, trudnej sytuacji, gdzie nie poradzi sobie ani napęd na cztery koła ani mocny silnik. W zależności od tego do czego mają być używane możemy wybrać jedną z dwóch typów wyciągarek – wyciągarkę z liną stalową lub wyciągarkę z liną syntetyczną. Każdy z tych rodzajów ma swoje zalety i wady i trudno jednoznacznie określić, który rodzaj liny będzie najlepszy. Wszystko zależy od sytuacji, do której chcemy użyć wyciągarki. Osoby chcące wykorzystywać wyciągarkę głównie podczas ekstremalnych wypraw terenowych powinny wybrać linę stalową mniej podatną na przetarcia. Tym, którzy mocniej cenią sobie wygodę użytkowania na pewno przypadnie do gustu lina syntetyczna.
Bez względu na to, którą wyciągarkę wybierzemy, powinniśmy pamiętać o jej prawidłowym wykorzystywaniu i stosowaniu „z głową”. Nawet najlepsza wyciągarka nie spełni naszych oczekiwań jeśli będzie niewłaściwie użytkowana i źle dobrana do pojazdu, w którym ma być użytkowana. Odpowiednia wiedza i doświadczenie sprawiają, że jazda w terenie przyniesie dużo pozytywnych emocji, a umiejętne stosowanie wyciągarki wybawi nas z niejednej opresji.